HANDCRAFTED CLAY COLORS
Artisan-made samples to inspire every tile project.
Our hand-glazed clay tiles come in a variety of gloss and matte finishes, perfect for crafting modern, traditional, or playful spaces. Choose from lively brights or soft earthy tones. Whether you’re tiling a backsplash, bathroom, or accent wall, these handcrafted color samples offer endless design possibilities.
-
Chalk Matte Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Fog Matte Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Perla Gloss Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Candela Gloss Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Cowrie Gloss Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Hailstone Matte Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Blanco Mexicano Gloss Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Twine Matte Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Shoreline Gloss Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Sand Rattler Matte Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Opaque Matte Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Limestone Matte Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Rosado Desperado Matte Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Lavender Matte Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Straw Hat Matte Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Apricot Gloss Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Twig Matte Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Wicker Gloss Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Fence Post Matte Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Tumbleweed Matte Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Yellow Gloss Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Wasp Matte Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Pale Ale Matte Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00 -
Mango Gloss Sample
Loading price in sq.ft...Regular price $1.00Regular priceUnit price / perSale price $1.00







